Co to jest celiakia?

Ultiva 2mg

Celiakia jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, której przyczyną jest nietolerancja glutenu. Gluten i jego składowe obecne są m.in. w pszenicy, życie czy jęczmieniu. U chorych, którzy spożywają produkty mączne, dochodzi do zaniku kosmków jelitowych. Odpowiedzialne są one za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Konsekwencją celiakii jest zaburzone wchłanianie, awitaminozy, a czasem niedożywienie.

Choroba może być dziedziczona genetycznie. Największe ryzyko zachorowania istnieje u krewnych pierwszego stopnia. Wpływ na zachorowanie mają także czynniki środowiskowe czy metaboliczne.

Celiakia często uważana jest za chorobę wieku dziecięcego. Tymczasem może ona wystąpić także u osób starszych. Z danych statystycznych wynika, że znacznie częściej chorują kobiety.

Objawy choroby zależą od jej postaci. W postaci klasycznej podstawowymi objawami jest biegunka, chudnięcie, bóle oraz wzdęcia brzucha, a także wszelkie choroby, wynikające z niedostatecznego wchłaniania poszczególnych substancji odżywczych.

Postać niema celiakii objawia się niedokrwistością, zaburzeniami neurologicznymi oraz psychicznymi, problemami z rozrodem czy zmianami skórnymi. Postać ukryta przeważnie jest bezobjawowa. O obecności celiakii świadczą badania krwi, w której stwierdza się obecność swoistych przeciwciał.

Celiakia jest chorobą nieuleczalną. Podstawowym leczeniem jest dieta eliminacyjna. Chorzy muszą unikać wszelkich produktów, zawierających gluten.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *