Cutibaza

Zespołem krótkiego jelita określa się stan, w którym w sposób nagły zaburzone zostają funkcję jelita cienkiego. Na skutek tego występują poważne problemy z przyswajaniem składników odżywczych, co w końcowym efekcie może spowodować wyniszczenie organizmu. U chorego obserwuje się częste biegunki, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Jeżeli choroba nie zostanie wcześnie wyleczona, może spowodować śmierć na skutek wycieńczenia organizmu.

W jelitach wchłaniane są wszystkie ważne dla organizmu składniki odżywcze oraz witaminy. Na skutek upośledzenia ich wchłaniania, dochodzi do powstania poważnych powikłań. Do najczęstszych zaliczają się niedobory pokarmowe, kwasica metaboliczna, niedożywienie oraz odwodnienie.

Następnie pojawiają się dolegliwości różnych organów. Stwierdza się m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, kamicę nerkową i żółciową, nieprawidłowe funkcje wątroby, zaburzenia rytmu serca, a nawet zaburzenia psychiczne.

Stosowane leczenie ma na celu uzupełnienie wszelkich niedoborów żywieniowych. Często wprowadza się żywienie pozajelitowe lub dojelitowe. W miarę poprawy stanu zdrowia, należy stopniowo przechodzić na żywienie doustne. Po zakończeniu leczenia, chory powinien być pod opieką m.in. chirurga, dietetyka czy gastroenterologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *